Mutlu Ölüm – Albert Camus

iç resim

 

(…)

“Şuna eminim ki,” diye başladı Zagreus,  “parasız mutlu olunamaz. İşin özeti bu. Basitliği de  coşumculuğu da sevmem.  Kendime hesap vermekten hoşlanırım.  Dikkat ettim de, kimi seçkin çevrelerde paranın mutluluk için gerekmediğine ilişkin  nüktemsi bir züppelik var. Bu aptallıktır, yanlıştır ve bir ölçüde  korkaklıktır.”

“Düşünün Mersault, şanslı doğmuş bir adam için mutlu olmak hiçbir zaman  zor değildir.  Nice sahte büyük insanın  önemli yanlışı olan  vazgeçme isteğiyle değil de,  tersine, mutluluk isteğiyle, herkesin ortak yazgısını değerlendirmek yeterli.  Yalnız zaman gerekiyor mutlu olmak için. Çok zaman. Mutluluk da uzun bir  sabırdır zaten. Ve çoğu kez, para aracılığıyla zaman kazanmak gerekirken, yaşamımızı para kazanarak tüketiyoruz. Beni hiçbir zaman ilgilendirmemiş tek sorun budur. Bu kesin.

(…)

“Ah,  zenginlerin çoğunda mutluluğun hiçbir anlam taşımadığını çok iyi bilirim!  Ama bu sorun değil.  Paraya sahip olmak, zamana sahip olmaktır.  Bu görüşümde kararlıyım. Zaman satın alınır, her şey satın alınır.  Zengin doğmak ya da zengin olmak; bu hak edildiğinde, mutlu olmak için zamana sahip olmaktır.”

(…)

“Anladığınızdan emin olmak isterim. Söylediğimden, paranın mutluluk getirdiğini çıkarmayın.  Yalnızca şunu demek istiyorum: Kimi tür insanlar için mutluluk mümkündür ( zamana sahip olmak koşuluyla) ve paraya sahip olmak paradan kurtulmak demektir.”

Mutlu Ölüm  –  Albert Camus

Son-Kedi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: