Masalın da...

1 a.
Yaşamım boyunca böyle bir peri masalının iyimserliğini, düşsülüğünü yenir yutulur kılabilecek bir tek olay görmüş, bir tek öykü dinlememiştim.  Zaten ilk sıralarda  “tek mutlu masal” derken düşündüğüm,  bu tek öyküyü yaşamış yaratmış olanlara bir övgü düzmekti. İşin böyle kolaycacık yazılı vermesi… Hem yalan olurdu, hem ayıp; o öyküyü yaşamağı başarmış olan dostlarıma ayıp…
Masalları öğle saatini aştıktan sonra sıralamak düşüncesi boşuna değildi. Sabahın puslu saatinde  yazmaya başlayanları,  mevsim ne olursa olsun  sabah ışığı, sabah güneşi alan bir pencere önünde  çalışanları çok işittim;  birkaçını tanıdım da… İmrenirim onlara.
Ama sabah saatleri, benim kavga saatlerimdir. Beni kendimden başkası olmağa zorlayacak işleri o saatlerde bir güzel görürüm de öğleyi bulmadıkça mektup bile yazmak istemem.  Dünyaya, insanlara, çevreme her sabah yeniden uyarlamam gerekir kendimi.  Konuşmak bile güç gelir. En azından, kavga etmeksizin, kırıcı olmaksızın, “Hırlamak”sızın konuşmak…  Yazı ise, çok söylemişimdir,  acılarımı, öfkelerimi kurmak için  kullanmak isteyeceğim bir araç değil benim gözümde. Yazıyı araç diye görenlere saygı duyabilirim; ama ben,  kalemi elime aldığımda –acıların, öfkelerin tortusuyla doldursam da yazımı- dolaysız acımı,  dolaysız öfkemi dökmeyeceğim diye karar verdim. Günüm öğle üzerleri başlar benim, gecenin en sessiz saatlerine dek genişleye genişleye sürer.
Ama kitapların da belli bir yerde bitmesi gerekir.
1 a.
Kitapların da bir yerde bitmesi gerekir. Yazar için böyle bu. “İçinden gelerek” yazsa da yazmasa da. ( Elbette, bu “içinden gelen” yazarına göre değişir.  Kiminin “anlatacağı”, kiminin “dile getireceği”,  kiminin “öğreteceği”, kimininse “kuracağı”  vardır. Kimlerin daha nesi vardır, kim bilir?)  Sözcük ardına sözcük dizerek (bir imge daha)  ya da yerleştirerek (bir imge daha) örneği olmayan bir kumaşı dokumak, eğlenceli bir iş değil her zaman.  Hele temelleriyle,  sonuçlarıyla bir akıl yürütme, bir düşünce ortaya koymak için  çalışılmıyorsa.
Göçmüş Kediler Bahçesi – Bilge Karasu

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: